דף הבית מידע על כרתים –Information about Crete

מידע על כרתים –Information about Crete

כרתים הוא יותר כמו מדינה קטנה מאשר עוד אי יווני. האי הגדול והמיוחד הזה אינו רק הגדול ביותר באיי יוון, אלא הוא המרתק והמגוון ביותר לדעת רבים. נופש בכרתים מציע הכל מהכל, החל מהיסטוריה מרתקת ועתיקות מרשימות, דרך בתי מלון משובחים ומפנקים ועד אתרי טבע קסומים לטיולים. כאשר כמובן שמעל הכל מרחפת אווירת חופשה מקסימה, אוכל יווני משובח ושפע אטרקציות המתאימות לכל סוג של חופשה ולכל סוג של תיירים – ממשפחות עם ילדים ועד צעירים בטיול פני צבא.

אודות האי כרתים

כרתים הוא הגדול והמאוכלס ביותר מבין איי יוון, הוא שוכן דרומית ליוון עצמה ומעט מדרום לשרשרת האיים הקיקלדיים – בחלקו הדרומי של הים האגאי המהווה חלק מהים התיכון. זהו האי החמישי בגודלו בים התיכון, כאשר לאורך ההיסטוריה וגם היום כרתים מהווה חלק משמעותי בכלכלה ובמורשת התרבותית היוונית. ניתן להגיע לאי בטיסות ישירות מישראל וכמו כן בטיסות העוברות דרך יוון עצמה. צורתו של כרתים מוארכת, הוא נפרש על פני 260 קמ"ר ממזרח למערב והוא כולל עירוב מרשים ומרהיב במיוחד של טבע פראי, ערי תיירות שוקקות חיים וכפרים פסטורליים בעלי מראה ואווירה אותנטיים.

האי כרתים כולו מאופיין גם בקו חוף מרהיב ורב גוני המקיף את כולו אך גם באזורים הרריים רבים ומיוחדים מאוד, מה שיוצר גם עמקים עשירים ומלאי אטרקציות תיירותיות. כמו כן, מטיילים באי יכולים ליהנות ממסלולים מרהיבים ומראות מפעימים של ערוצים, נחלים וקניונים החוצבים בסלע ההר בצורה דרמטית במיוחד, זאת לצד יערות ושפע של ירוק. חובבי ההיסטוריה לא ישבעו נחת מביקור בכרתים, עם אתרי עתיקות משומרים ומרשימים ביותר של התרבות המינואית, מבצרים ונציאניים, מסגדים עתיקים ושפע אדיר של פרטים היסטוריים מרתקים על אי חשוב זה.

היסטוריה של כרתים

ספרים שלמים נכתבו אודות ההיסטוריה העשירה של כרתים, אחד מהמקומות החשובים ביותר בתרבות היוונית והאירופית שהתקיימה באזור לאורך אלפי שנים. האי שימש המרכז והבסיס עבור התרבות המינואית (2700-1420 לפני הספירה בקירוב) שהייתה התרבות המשמעותית הראשונה באירופה. האי היה מרכז חשוב גם בתרבות ההלניסטית וגם הפך לחלק מהאימפריה הרומית בתקופה מסוימת.  לאורך השנים שלטו בכרתים גורמים כגון אימפריית המסחר של ונציה, האימפריה העות'מנית והצבא הגרמני. כרתים צורפה ליוון באופן רשמי ב-1908 וקיבלה הכרה לכך ב-1913.

מזג אוויר

כרתים נמצא בים התיכון שלחופיו נמצאת גם מדינת ישראל, אך בפועל מדובר על שני עולמות נפרדים מבחינת השקט והשלווה, אפשרויות הנופש וההתאמה המושלמת לתיירים. האקלים הוא בעיקרו ים תיכוני טיפוסי לצד אזורים עם אקלים צפון-אפריקאי. כך שהטמפרטורות מתונות יחסית, אך הלחות גבוהה – באופן כללי הקיץ והחורף באי קלים יותר משאר בישראל.

מטבע

המטבע במהלך נופש בכרתים הוא כמובן האירו. כאשר יוון נמצאת לאחרונה במציאות כלכלית לא פשוטה ויש המאמינים כי היא תפרוש מגוש האירו ותחזור לדרכמה המקומית – כך שיש לשים לב להתפתחויות כלכליות במדינה. המחירים אינם זולים כיאות לאתר תיירות מוביל, אך גם לא מאוד יקרים בהשוואה לערים אירופיות אחרות.

תחבורה ברחבי האי

התחבורה ברחבי כרתים במהלך חופשה במקום יכולה להיות ברכב שכור למי שרוצה יותר לטייל, על גבי קטנועים לצעירים ברוחם או במוניות ואוטובוסים המציעים מגוון רחב ודי מדויק. אפשר גם לשכור אופניים או לעלות על אחת מהמעבורות הרבות המקשרות את חלקי האי.

דרכי הגעה

כרתים מארחת מעל 2 מיליון תיירים בשנה, כאשר רובם נוחתים בשדה התעופה הבינ"ל הרקליון (יש גם נמל ימי כזה). יש המגיעים במעבורת מיוון או בטיסת פנים מאתונה. כמו כן יש עוד שדה תעופה בינ"ל אחד ושדה מקומי קטן יותר.

קהל יעד

כרתים באמת מתאימה לכולם! בצד הצפוני יש מלונות "הכל כלול" רבים, האי מתאים למטיילים, למשפחות עם ילדים, לצעירים חובבי מסיבות וים, חובבי היסטוריה ועוד.

השאר תגובה