מסעדות כשרות בכרתים

מטיילים רבים שומרי כשרות בארץ, מתקשים למצוא מסעדות כשרות בחוץ לארץ. יש גם את אלו שמחפשים מסעדות כשרות לא בשל ציווי דתי כלשהו אלא מכיוון שהם אינם מעוניינים לצרוך בשר שמקורו אינו ידוע.

המסעדה הכשרה בכרתים

מסעדת ימאניס (Yamanis) היא למעשה מסעדה כשרה בכרתים. מסעדה זו נמצאת בבעלות של זוג ישראלים – איריס וירון, ואפילו האתר של חב"ד מפנה אליה את המטיילים. מכיוון שאת המסעדה מנהל זוג ישראלים, התפריט שלה יהיה מוכר מאוד לסועדים והוא מורכב בעיקר מגריל ישראלי, סלטים ושאר ירקות. מסעדה זו נמצאת במרכז העיירה חרסוניסוס הקרובה לעיר הבירה של כרתים – הרקליון. כתובתה המדויקת של המסעדה היא: Eleftheriou Venizelou 67-69, Limenas Chersonisou, והיא פתוחה בימי ראשון עד חמישי משעה 12:00 ועד 22:00, ביום שישי עד שעה 17:00 ובמוצאי שבת היא פתוחה מצאת השבת ועד שתיים-עשרה בלילה.

בית חב"ד בכרתים

על פי אתר חב"ד קיים תכנון להקים בקרוב מסעדה כשרה למהדרין בשם "טברנה". עד שזה יקרה יש אפשרות לבצע הזמנות באמצעות אתר הפייסבוק של "בית חב"ד כרתים". בית חב"ד יכול לספק אוכל כשר הישר לבית המלון של המטייל. מספר המנות המינימליות שאותן ניתן להזמין הוא עשר ובתפריט קיימים ארבעה סוגי סלטים, מנה עיקרית  ושתי תוספות. יש אפשרות גם להזמין אורחות בשישי בערב וביום שבת ולהוסיף בקבוק יין כשר. מלבד זאת, בבית חב"ד עצמו נערכות סעודת חג וארוחות שישי וכל המעוניין מוזמן להתעדכן גם באתר האינטרנט של חב"ד בכתובת:  www.chabadcrete.online. בית חב"ד נמצא בהנהלת הרב יעקב וליבי נחימובסקי וכתובתו: Efesoy Str 10 Chersonisos ליד הסופר לידל.

מסעדות נוספות בכרתים

תיירים ישראלים רבים המקפידים על אוכל כשר אך אינם דבקים בהכרח באישורה של הרבנות. עבור אלו ניתן להיעזר במסעדות המגישות אוכל צמחוני וטבעוני. חשוב לציין כי המטבח היווני נשען על חומרים מעולם החי, ולכן ישנן מסעדות רבות המגדירות את עצמן כידידותיות לצמחונים ולטבעוניים, אך אינן כוללות בהכרח תפריט צמחוני או טבעוני בלבד. במסורת היוונית ישנם ימים רבים שבהם לא נהוג לאכול אוכל בשרי, ולכן במסעדות קיים תפריט הנקרא Ladera שהוא ברובו תפריט צמחוני, אם כי עלול לכלול גם סוג מסוים של מאכלי ים. על מנת להקל על המלצר ניתן לומר שאתם Nistevo  (neestevo) כלומר שאתם בצום (מבשר) וכך תוכלו לקבל את התפריט המתאים.

המלצות למסעדות צמחוניות

To Stachi היא מסעדה המקבלת ביקורות מצוינות בtrip advisor- גם מידי מטיילים ישראליים שביקרו במקום. היא מסעדה ים תיכונית המגדירה את עצמה כידידותית לצמחוניים וכתובתה: 5 Defkalionos St,  העיר חאניה, 731 34. גם מסעדת Peskesi  אהודה על ישראלים רבים והיא מגישה אוכל יווני מסורתי שניתן למצוא בו מנות רבות שאינן מכילות בשר. היא נמצאת בעיר הרקליון בכתובת Kapetan Haralampi 6-8 וחומרי הגלם שלה מקורם בחווה האורגנית שבבעלותה. הביקורות מהללות וגם התמונות שבאתר נראות מעוררות תיאבון. שיהיה בתיאבון!